background - Volvo IntelliSafe, švédský autopilot
Volvo IntelliSafe, švédský autopilot

Volvo IntelliSafe, švédský autopilot

7. 10. 2015
Adam Chovanec
0 obrázků
7 min čtení

Volvo oznámilo, že od roku 2017 pustí na silnice v okolí Göteborgu 100 kusů XC90, které zastanou řidiče. Testování potrvá dva roky.

Nezávislým řízením se dnes zabývá v podstatě asi každá automobilka. Dalo by se říct, že je to rozumné, předáním kontroly vozidla několika senzorům radarů a kamer budou odstraněni chyby způsobené člověkem.

Avšak musíme si uvědomit, že v téhle chvíli svěřujeme svůj život do rukou elektroniky, která ale také není neomylná. Jen doufejme, že tenhle systém bude dobře zabezpečený, jelikož v rukou hackerů se může proměnit jízda v nepříjemný zážitek.

Výrobci automobilů však trvají na svém, a těchhle systémů se dřív či později skutečně dočkáme. Nedochvilné je ale automobilka Volvo, a její plán s nulovou nehodovostí do roku 2020, která by měla za odstranění vážných zranění. Dalo by se říct, že pokud usednete za volant některého švédského vozu, měli byste mít podle cílů automobilky jistotu, že se v pořádku vrátíte domů.

Samostatné řízení bude jeden z kroků dosáhnout tohohle cíle. Od roku 2017 chce automobilka spustit projekt DriveMe kde bude figurovat 100 modelů Volva XC90 osazeného autopilotem.

Jestliže budou výsledky projektu kladné, pak by automobilka chtěla pustit autonomní řízení do běžné produkce. Nicméně můžeme počítat s autopilotem výhradně na některých úsecích silnic, o čemž vám dá palubní elektronika najevo nápisem na přístrojovém štítu a problikáváním speciálními pádly na volantu.

Jakmile je řidič současně stiskne, přebírá kontrolu nad vozem počítač, který začne monitorovat veškeré okolí. Jakmile se blíží konec trasy, osoba za volantem je upozorněna palubním počítačem, který navíc začne odpočítávání. Jestliže si během 60 sekund nepřevezmete řízení, dojde k bezpečnému automatickému zastavení. A tímhle končí veškeré triky, avšak ovládání celého systému je intuitivní a jednoduché.

Na videu je ukázano jak celý systém funguje

Co si myslíte o tomhle systému?

Líbí se mi, přivítal bych ho
Líbí se mi ale nechtěl bych ho ve svém voze
Nelíbí se mi bojím se selhání (elektronika, nabourání do systému)
Nelíbí se mi, řídit by měl vždy člověk
Celkem hlasů: 37
BMW M4 - Model dokonalý pro tuning!

BMW M4 - Model dokonalý pro tuning!

Poslední dobou často píšeme o různých úpravách M4 či o samotném modelu. Tuneři se předvádí jak jen mohou, ale přesto se vždy najde nějaký unikát. Jako např. tato úprava. Auto je výrazně snížené a jeho prahy jsou...

17. 04. 2018
Jakub Sobota
4 min čtení
Predstavenie nového Vantagu

Predstavenie nového Vantagu

Počkaj si, počkaj si..a je to tu! Je to už nejaký čas, čo sme sa venovali tomuto novému kúsku zo stajne Aston Martinu, no konečne sme sa dočkali výsledku. Zdroj: evo.co.uk Je pravda, že nový Aston Martin...

17. 04. 2018
Matúš Zliechovec
8 min čtení
Nová výbava pre Porsche

Nová výbava pre Porsche

Pokiaľ máte radi jazdu na pretekárskej dráhe, tento článok o Porsche 911 GT3 rozhodne uspokojí vašu potrebu. Model 991 druhej generácie je tvorený motoristickou technológiou značky, hardvérom a vášňou pre legálnu...

7. 04. 2018
Matúš Zliechovec
6 min čtení
Audi RS6 Avant - 600 koní?

Audi RS6 Avant - 600 koní?

Další peckou od této německé značky se stal po A7 další vynikající model. A to RS6 Avant. Avšak tento vůz si od roku 2013 polepšil o 40 koní. Každá značka má též typický design a u Audi to je to v...

18. 04. 2018
Jakub Sobota
5 min čtení
Copyright © Rott Ondřej, Božejovice 73, Jistebnice Redakce: redakce@mafiacars.cz
facebook instagram twitter
Publikování nebo další šíření obsahu serveru MafiaCars.cz je bez písemného souhlasu Rott Ondřej, Božejovice 73, Jistebnice zakázáno.

background